– Projekty

    • Kontrast
    • Układ
    • Czcionka

Teraz Przyszedł Czas.. Błogosławiony Biskup Władysław Goral – Cichy Męczennik Kościoła i Ojczyzny

Dzisiaj, 9 października przypada rocznica święceń biskupich Błogosławionego Władysława Gorala.

W tym roku mieliśmy możliwość upamiętnić historię biskupa Gorala za sprawą projektu Teraz Przyszedł Czas..
W ramach projektu powstała dedykowana wystawa, pokaz multimedialny, a także odbyły się gry miejskie, prelekcje tematyczne, koncerty, wernisaże i spotkania …

Kazimierski Festiwal Organowy. Weekend z kazimierskimi organami: koncert finałowy


W Kazimierzu Dolnym, jak co roku w wakacje, odbył się Kazimierski Festiwal Organowy. Już od czerwca w farze miejskiej regularnie miały miejsce koncerty. Zwieńczeniem festiwalu, na które szczególnie zapraszali organizatorzy, był Koncert Finałowy, który odbył się w ostatnią sobotę sierpnia. Zainteresowani przez cały dzień mieli możliwość słuchania solowych koncertów organowych. Ponadto, wśród instrumentów, które można było usłyszeć, znajdowały się także dudy szkockie, skrzypce czy flet poprzeczny. 


Więcej informacji na profilu Festiwalu: https://www.facebook.com/Kazimierski-Festiwal-Organowy-102655768731703
 
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/333235718484256?

 

Stowarzyszenie Anthill we współpracy z Parafią pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła zorganizowało cykl koncertów trwających w okresie wakacyjnym w Kazimierskiej Farze. Wydarzenie jest kontynuacją ponad 40-letniej tradycji odbywających się w Kazimierzu Dolnym koncertów organowych.

Fotorelacja z wydarzenia/ fot. Bartosz Pilewski

Logo_NIMIT_RGB_kolor_poziom

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”. 

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Województwa Lubelskiego

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dofinansowało projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Anthill pt. Generał Stanisław Skalski – As z Kodymy.

Stanisław Skalski był wybitnym polskim lotnikiem i bohaterem Bitwy o Anglię. Projekt obejmował przeprowadzenie kwerendy biografii generała oraz wykonanie w Kodymie (Ukraina), miejscu jego urodzenia, instalacji artystycznej oraz tablicy informacyjnej, mającej na celu przybliżenie jego historii. 

W ramach projektu zostały przeprowadzone działania edukacyjne dla lokalnej społeczności. Zorganizowana została stała wystawa wraz z wernisażem i prelekcją tematyczną. W ramach projektu wydano także ilustrowany katalog zawierający zachowanie zdjęcia oraz dokumenty w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem, który dostępny jest poniżej. 

Generał Stanisław Skalski – As z Kodymy

Realizacja projektu miała na celu budowanie tożsamości narodowej poprzez pielęgnowanie dziedzictwa narodowego wśród mieszkańców zarówno Ukrainy, jak i Polski.

Partnerzy projektu:

Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Wojska Polskiego, Polskie Radio Lublin

Zdj. https://www.facebook.com/oldphotosincolor


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Projekt został zrealizowany z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem przedsięwzięcia była Archidiecezja Lubelska wraz ze Stowarzyszeniem Anthill. 

Działanie miało na celu zdigitalizowanie zasobów kościelnych z wykorzystaniem gigapanoram lotniczych i naziemnych. Zebranie i przedstawienie na jednej platformie zasobów cyfrowych poszczególnych kościołów Archidiecezji Lubelskiej ma służyć świadomemu i bezpiecznemu korzystaniu z tzw. nowych mediów, co przyczyni się również do rozwoju kompetencji związanych z działaniami twórczymi obywateli w posługiwaniu się tymi narzędziami.

W poprzednich latach projekt został zrealizowany w archikatedrze pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie oraz kościele pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym.

W tegorocznej edycji gigapanoramy wykonane zostały w kościołach: pw. Św. Mikołaja w Lublinie, pw. Bożego Ciała w Józefowie nad Wisłą, pw. Św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława Biskupa Męczennika w Piotrawinie.

Współpraca Stowarzyszenia z Archidiecezją polegała na wsparciu merytorycznym przy koordynacji zadania oraz na wdrażaniu strategii  promocyjnej projektu.

23  grudnia 2021 roku odbyło się świąteczne kolędowanie zorganizowane przez Województwo Lubelskie, Stowarzyszenie Anthill oraz Archidiecezję Lubelską.  Z tej okazji od godziny 15 z tarasu Wieży Trynitarskiej rozbrzmiewały świąteczne kompozycje grane na trąbce. Po godzinie 16, przed gmachem Kurii Metropolitalnej w Lublinie, miało także miejsce wspólne śpiewanie najpiękniejszych polskich kolęd. Razem z mieszkańcami zaświeciliśmy bożonarodzeniową choinkę, a zespół kolędników wtórował nam przy śpiewaniu kolęd.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i życzymy błogosławionych świąt! Bóg się rodzi! 

Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Lubelskiego

Back to top