– Bez kategorii

    • Kontrast
    • Układ
    • Czcionka

Towarzystwa Kultury Polskiej im. Tadeusza Koścuszki

Stowarzyszenie Anthill zaprasza na wydarzenie wydarzenie muzyczne pn. „Lubelska Trasa Koncertowa Towarzystwa Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki” – koncerty chóru „Wołyń” z polonii na Ukrainie.

Lubelska Trasa Koncertowa Towarzystwa Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki to cykl koncertów, wybranych grup wokalnych z Towarzystwa Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łucku na Wołyniu, które będą realizowane na terenie województwa lubelskiego – Lublin, Ciechanki, Nałęczów, Kazimierz. Koncerty mają charakter promujący polskie i ukraińskie dziedzictwo kulturowe kresów. Cykl objazdowych koncertów będzie połączony ze specjalnie zaaranżowanymi wydarzeniami artystycznymi – warsztatami, prelekcjami i pokazami.

Chór „Wołyń” został założony pod kierownictwem wiceprezesa organizacji Piotra Miłogorodzkiego (od 2012 roku Walentyna Gawryluk, od 2020 Daria Powstańska).Powstał w lutym 1994r. Już od początku swego istnienia zespół prowadzi aktywną działalność koncertową. W zespole, skupiającym obecnie ponad 40 osób, śpiewają m. in. studenci, nauczyciele, inżynierowie, lekarze, bibliotekarze i emeryci. Chórzyści dopracowali się interesującego repertuaru (ponad 40 utworów) obejmującego polskie pieśni patriotyczne, religijne i ludowe oraz piosenki ukraińskie. Przed polską publicznością chór „Wołyń” zaprezentował się po raz pierwszy w 1995 roku na III Festiwalu Pieśni Religijnej, zdobywając jednocześnie coraz większą popularność na Ukrainie.  W 2003 r. Uzyskał nagrodę od Ministerstwa Kultury Ukrainy i został Narodowym Amatorskim Zespołem.

 

Fotorelacja z koncertów

Organizator: Anthill

Partnerzy: Archidiecezja Lubelska, Muzeum Wieża Trynitarska, Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach

Patronat medialny: Radio Plus, Lubelski.pl, Gość Niedzielny Lubelski, Radio Impuls

Projekt finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej w konkursie „Polonia i Polacy za granicą 2024 – wydarzenia i inicjatywy polonijne”

Bolesława Prusa po Lublinie

Przewodnik Śladami Bolesława Prusa po Lublinie to projekt interdyscyplinarny mający na celu przybliżenie mieszkańcom miasta oraz odwiedzającym, twórczości, dorobku oraz powiązań Prusa z miastem Lublin. W ramach zadania opracowany graficznie i wydany zostanie przewodnik śladami Prusa, który następnie zostanie bezpłatnie udostępniony w centrach informacji turystycznej w Lublinie oraz innych miast, a także w miejscach kultury i literatury miasta Lublin, ze szczególnym uwzględnieniem Domów Kultury, placówek oświatowych i instytucji dzielnicowych.

W ramach wydarzenia odbyła się dystrybucja Przewodnika Śladami Bolesława Prusa po Lublinie dla mieszkańców Lublina, do lubelskich organizacji turystycznych, bibliotek i innych instytucji publicznych w województwie lubelskim i poza nim. Odbył się również spacer tematyczny Śladami Bolesława Prusa dla zainteresowanych tematyką. 

ZAPRASZAMY DO POBRANIA BEZPŁATNEGO PRZEWODNIKA

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowoego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zadanie współfinansowane przez Województwo Lubelskie

Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral

Stowarzyszenie Anthill zorganizowało wydarzenie pod nazwą Pokaz multimedialny – Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral – dofinansowaną w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.  

Zadanie jest kontynuacją realizowanego od 2021 roku cyklu upamiętniającego bohaterów w dążeniach wolnościowych i społecznych, związanych z regionem Lubelszczyzny.

Organizatorzy zaprosili na trzy pokazy multimedialne w formie iluminacji wnętrza kościoła, traktujące o wartościach, postawach godnych naśladowania oraz losach: błogosławionego Władysława Gorala, błogosławionego Stefana Wyszyńskiego oraz Leona Fulmana. Wszystkie trzy pokazy  miały charakter kilkudniowych otwartych i ogólnodostępnych prezentacji wyświetlanych w Parafii pw. bł. Biskupa Władysława Gorala w Lublinie. Dodatkowo, podczas pokazów odbyły się prelekcje tematyczne dotyczące bohaterów iluminacji., a uczestnicy otrzymali pamiątkowe katalogi.

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia:

Anthill realizuje kolejny projekt edukacyjny, włączając Licea i Szkoły Ponadpodstawowe w Lublinie do wspólnej akcji i działania. „Kultura Zieleni” to projekt polegający na wspólnym wytworzeniu objazdowych, multimedialnych wystaw dla czterech lubelskich szkół. W każdej szkole zostanie przeprowadzony zostanie szereg działań edukacyjnych, które zwracają uwagę na problemy bioróżnorodności w miastach. Powstanie również kartonowa bio wystawa o najważniejszych zagadnieniach z zakresu ekologii oraz negatywnych skutków zmian klimatu, którą otrzymają szkoły biorące udział w projekcie.

Kilka ujęć z przeprowadzonych zajęć

Spektakl teatralny dla całej rodziny na Wieży Trynitarskiej

REZERWACJA BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK

URUCHOMILIŚMY DODATKOWE ZAPISY NA 27.10.2024 ! 

26-27 PAŹDZIERNIK (SOBOTA – NIEDZIELA)

9-10 LISTOPAD (SOBOTA – NIEDZIELA)

Back to top